طرح درس (براساس سرفصل)
# | عنوان | توضیحات |
---|---|---|
1 | جایگاه درس در برنامه درسی دوره | درس تخصصی گرایش آب و هواشناسی (اقلیم شناسی) برای مقطع کارشناسی جغرافیا |
2 | هدف کلی | آشنایی با مدل سازی اقلیم، انواع مدل های اقلیمی، سناریوهای اقلیمی و در نهایت اجرای یک مدل اقلیمی ساده |
3 | شایستگی های پایه | آشنایی اولیه با کامپیوتر، آشنایی با اصول و مفاهیم پایه اقلیم شناسی ضروری است، همچنین لازم است تا دانشجو روحیه همکاری گروهی داشته باشد. |
4 | اهداف یادگیری | ابتدا دانشجو با چهارچوب مفهومی مدلها به خصوص در جغرافیا آشنا خواهد شد. شالوده مدلهای اقلیمی را به طور اجمالی فرا می گیرد و در نهایت با مدلهای سیاره ای یا گردش عمومی جو، مدلهای منطقه ای و مدلهای آزمایشگاهی خرد مقیاس آب و هوایی آشنا می شود. |
5 | روش تدریس | از انجاییکه درس نظری است موارد با استفاده از تکنیک های روزآمد بصری و چند رسانه ای ارائه می شوند. |
6 | وظایف دانشجو | ارائه کلاسی، انجام تکالیف ترمی |
7 | منبع | احمدی, محمود, داداشی رودباری, عباسعلی, اکبری ازیرانی, طیبه, کرمی, جمال. (1398). کارایی مدل HadGEM2-ES در ارزیابی نابهنجاری فصلی دمای ایران تحت سناریوهای واداشت تابشی. فیزیک زمین و فضا, 45(3), 625-644. doi: 10.22059/jesphys.2019.279480.1007109 زرین, آذر, داداشی رودباری, عباسعلی. (1399). پیشنگری چشمانداز بلندمدت دمای آینده ایران مبتنی بر برونداد پروژة مقایسة مدلهای جفتشدة فاز ششم (CMIP6). فیزیک زمین و فضا, 46(3), 583-602. doi: 10.22059/jesphys.2020.304870.1007226 |
8 | مواد و امکانات آموزشی | بهره گیری از سامانه VU دانشگاه جهت آموزش مطالب . مطالب به فراخور ترم در سامانه آموزش الکترونیکی دانشگاه (VU) قرار داده می شود، و در طول ترم به شکل هفتگی تکالیفی برای دانشجویان در نظر گرفته می شود و در سامانه آموزش الکترونیکی بارگذاری می شود |
9 | نحوه ارزشیابی | 5 نمره میان ترم، 10 نمره پایان ترم، آزمونک و تکالیف هفتگی هر یک 2.5 نمره |
10 | فایل | Pdf File |